سخن بهروز شایق (رئیس مسابقه)

در دنیای امروز حوزه علم و مهندسی مواد پهنهی گستردهای را به خود اختصاص داده است. این گستردگی از مفاهیم ساده‌ای همانند انتخاب صحیح مواد و روش تولید اولیه شروع شده و در ادامه موضوعات پیچیده‌تری نظیر کنترل خواص و ساختار مواد توسط به کار بردن فرآیندهای نوین فرآوری آنها را نیز شامل می‌شود. بررسی‌ها نشان داده است که خواص فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مواد فلزی و غیرفلزی به شدت به ساختار و فرآیند تولید آنها بستگی دارد. در نتیجه انتخاب درست روش تهیه و تولید مواد می‌تواند اولین قدم در دستیابی به خواص مورد نظر در هر ماده باشد.
ریخته‌گری یکی از اولین و کاربردی‌ترین روش‌های تولید و شکل‌دهی به فلزات و آلیاژهاست. این فرآیند در عین حالیکه ساده به نظر می‌رسد دارای زیر و بم‌های فراوانی است. اگرچه دانشمندان فعال در این حوزه تلاش بسیاری کرده¬اند تا این روش را با استفاده از تئوری و ابزارهای تکنولوژیکی در دسترس نظیر نرم¬افزارهای کاربردی تا حد بسیار زیادی بهینه‌سازی نمایند و در این مسیر پیشرفت‌های قابل توجهی به دست آمده ولی همچنان نمی‌توان از لزوم و ضرورت وجود تجربه سخن به میان نیاورد و اهمیت آن را ندیده گرفت. آنچه که برای ما دانشگاهیان حائز اهمیت می¬باشد آن است که چگونه می¬توان تئوری آموزش داده شده در کلاس¬های درسی را به هنر و تجربه کاری گره زد تا هم‌آوایی کلید دستیابی به نتایج بهتر در زمینه مواد تولید شده در ریخته‌گری شود.
مسابقات سراسری ریخته‌گری که به ابتکار و همت اتحادیه‌های انجمن‌های علمی دانشجویی مهندسی مواد و متالورژی برگزار می‌گردد عرصه مناسبی برای ارزیابی تجربه‌های عملی دانش آموختگان دانشگاهی این رشته است. این رویداد که مجالی است برای علاقه‌مندان این رشته در ارائه دانش و تجربه‌ی خود در قالب تولید قطعات از پیش تعیین شده به منظور دستیابی به خواص مورد نظر هیات برگزار کننده آن. گروه مهندسی مواد دانشگاه شهرکرد این افتخار را دارد که در مهرماه سال جاری میزبان هشتمین دوره از این مسابقات باشد. اینجانب به نمایندگی از مجموعه دانشگاه شهرکرد با افتخار از همه علاقه‌مندان، اساتید، دانشجویان و صاحبان صنعت دعوت می‌کنم که در این رویداد نقش‌آفرینی کرده و از این فرصت برای آشنایی بیشتر با مرکز دانشگاهی شهرکرد و نیز طبیعت فوق‌العاده استان چهارمحال و بختیاری بهره‌مند گردند.دسترسی سریع

پوستر مسابقات

شروع مسابقات در:

تاریخ‌های مهم

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید.
شایان ذکر است جهت شرکت در مسابقه، ارسال پروپوزال و استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام در اتوماسیون مسابقات برای همگان رایگان می‌باشد.

حامیان کنفرانس

  • مجتمع فولاد مبارکه
  • شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
  • شرکت فولاد سفید دشت چهارمحال بختیاری
  • صبا فولاد زاگرس